WYDARZENIA

ZESPÓŁ SZKÓŁ im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku

ROK 2023 –  160. ROCZNICA POWSTANIA STYCZNIOWEGO

W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego  lekturą Narodowego Czytania - „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej

 

Na początku września, w Ogrodzie Saskim w Warszawie, Para Prezydencka zainaugurowała 12. edycję Narodowego Czytania.
W  tym roku Polacy czytali  powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. To jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący  tematykę Powstania Styczniowego, którego 160. rocznica mija w tym roku.

Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów.

W piątek, 1 grudnia br. uczniowie klas: Ia, Ic, IId i IIIc Zespołu Szkół im. Stanisława Mikołajczyka wzięli udział w VIII Szkolnym Czytaniu, które zorganizowały nauczycielki Marlena Kiermas-Gruszka i Małgorzata Rudowicz.
Wystąpienie uczniów poprzedził wykład dr Ewy Kłysz, kustoszki Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, „160. rocznica Powstania Styczniowego – śladami Powstania w powiecie kaliskim”, na który zaprosił zgromadzonych dyrektor szkoły p. Marek Janiak.
Przedstawiciele klas z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji dr Kłysz, a potem - utworu Elizy Orzeszkowej czytanego przez społeczność szkolną.
Szkolne Czytanie nawiązuje do Narodowego Czytania, akcji zapoczątkowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej  w 2012 roku, której głównym celem jest promocja czytelnictwa, jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury oraz wzmacnianie kulturowej i narodowej wspólnoty Polaków.
W 2016 roku Małgorzata Rudowicz i Marlena Kiermas-Gruszka były inicjatorkami tego przedsięwzięcia w szkole. Wówczas społeczność szkolna czytała  „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.
W kolejnych latach - „Lalkę” Bolesława Prusa,Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, polskie nowele, „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej oraz „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

W tym roku  wybrane teksty czytali: Aleksandra Janczak, Julita Bednarek, Julia Rakowska, Weronika Pietrzak, Milena Tomczyk, Marcel Bilski, Michał Ignaczak, Adrian Ibusz, Krzysztof Ludziejewski, Jakub Mania, Adrian Maleta, Patryk Owczarek, Mikołaj Suchecki,
Na zakończenie p. Sylwia Janiczak-Malewska, wicedyrektor szkoły, podzieliła się z młodzieżą refleksją na temat powieści Orzeszkowej, podkreślając, że jest to książka napisana barwnym językiem i niezwykle sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu.

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Rudowicz